Bundeva, tikva, buča ili, kako je u mom kraju zovu, cuka. Jesen kao da nije jesen bez nje. Kod nas se sad već i uzgaja, ali i uvozi više vrsta jestivih bundeva i teško da možete proći tržnicom ili trgovinom da ne ugledate barem dvije vrste.
Mnogo je razloga zašto je dobro da se one nađu na vašem jelovniku, neke od njih naći ćete u ovom tekstu. Isto tako, upotrijebiti ih možete na mnogo načina, pečene, kao pire, juha, umak, u rižotu, raznim varivima, kolačima, ali i kruhu.
Donosim vam recept za ukusna peciva u obliku bundeve čiji je glavni sastojak upravo pire pečene bundeve. Iste takve verzije peciva mogu se raditi u slatkoj varijanti, više kao tijesto za krofne ili slatki kruh pa puniti nekakvim namazom, ali ja sam se ovog puta odlučila napraviti baš kruhasta slana peciva s kombinacijom pirovog i pšeničnog brašna te bučinog ulja.

Za osam peciva trebat će vam:

250 g pirea bundeve (ja sam koristila Hokkaido),
250 g pšeničnog glatkog brašna,
200 g pirovog integralnog brašna,
160 ml mlake vode,
2 žlice bučinog ulja,
1 vrećica instant kvasca (7 g),
1 žlica integralnog šećera,
½ žlice soli.
Dodatno: špaga koju je moguće koristiti u pećnici, orasi ili sjemenke bundeve s kojima možete dekorirati pečena peciva (da izgledaju kao “držak” bundeve).
Peciva od bučeFoto: Mare
Priprema
Najbolji način za dobivanje pirea od bundeve je da je pečete u pećnici, zatim ogulite, očistite i blendate dok ne dobijete glatki pire. Vodite računa o tome da ako trebate 250 g pirea, to znači da vam treba skoro duplo toliko teška bundeva jer dok je očistite te kad se ispeče i izgubi vode, ona teži manje. Možete je peći cijelu, ali je morate probušiti na puno mjesta da ne eksplodira, a možete je očistiti iznutra i rezati na kriške pa tako peći. Za koji god način se odlučite, temperatura pećnice uvijek neka bude oko 200°C, a vrijeme pečenja ovisit će o veličini komada. Može varirati od 20-ak minuta pa i do 1 h i 30 minuta ako, recimo, pečete cijelu.
U posudi promiješajte oba brašna, kvasac, a u posebnom lončiću u pire umiješajte ulje, sol, vodu i šećer.
Sjedinite mokru smjesu sa suhom i umijesite tijesto. Ono će na početku biti jače ljepljivo, ali već nakon par minuta postat će glatko. Slobodno po potrebi dodajte još malo brašna, no nemojte pretjerati.
Umijesite u kuglu, stavite u posudu, pokrijte i držite na toplom mjestu 90-ak minuta ili dok ne naraste duplo.
Kuglu tijesta istresite na površinu, istisnite iz nje zrak i podijelite na 8 jednakih dijelova.
Od svakog komada oblikujte lopticu te oko nje zavežite konopac koji ste prethodno umočili u ulje (da ga kasnije lakše skinete). Kad vezujete, ne morate jako stisnuti konop/konac, dovoljno da se lagano ureže u površinu tijesta. Zatim ih položite na papir za pečenje i pleh te ostavite pokrivene da se dižu 30-ak minuta. Na fotografiji je prikazano kako te loptice izgledaju kad narastu, dakle nakon što će one odmoriti 30-ak minuta. Oblikovanje peciva od bundeve
Pecite ih u prethodno ugrijanoj pećnici na 170°C, 20-ak minuta.
Pri serviranju možete ih lagano premazati uljem od bundeve ili nekim po vašoj želji te na vrh utaknuti sjemenku bundeve ili izrezati prutić od oraha, badema itd.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *