Sastojci 2 osobe
Za korice:
250 g margarina
10 s.k. šećera
2 č.(od 2 dl) belog vina
1 PP (prašak za pecivo)
(Oko) 1 kg oštrog brašna
Za fil:
5 dl vode
700 g šećera
250 g tvrdog margarina
500 g mlevenih oraha
3-4 ampulice ,,Dr.Oetker” vanile
Glazura
500(800)g šećera u prahu
(oko) 1 dl-1,5 dl. vrele vode
parčence margarina
malo limuntusa
malo ulja za sjaj
malkice crvene boje za kolače
Za mrsnu ,,Rozen” -korice:
250 g margarina
3 jaja
300 g šećera
2 dl belog vina
1 PP (prašak za pecivo)
(oko) 1 kg oštrog brašna
Fil za mrsnu ,,Rozen”:
1 l mleka
450 g šećera
250 g margarina
450 g mlevenih oraha

Priprema
1….Svi su bili isti.Šatro se zamesi neka loptica,šaka jada testa,sva suva i peskovita pa se od nje razvijaju 10+ kora…Naravno da nikad nije htelo da se umesi,pa ni pola korice kasnije da se razvije pa sam bacala,bacala….Godinama!!!
Da sam recimo naišla na recept od Jogi-O (Btw…najtoplije preporučujem!! Perfektno objašnjen!! I majmun bi napravio…),sigurna sam da bih je otprve napravila ali….
Sve dok jednog lepog dana ne natrapam na jedan recopis iz jedne revijice što izlazi ovde.Kako pročitah recept same mi se nogice digoše i krenula da pravim tortu…Još kod mešenja testa sam znala da će to da bude TO!! Ima logike još kad se čita..jedino sam tu našla onu količinu brašna koja je potrebna za 10+ kora a ne one tamo gluposti ,,od šoljice mleka i koliko primi brašna….jesam bila besna što sam bacala neuspele recepte ali mi ujedno bilo drago što sam shvatila da stvar nije do mene nego do loših recepata.

2.Umesimo testo da bude srednje mekano i elastično.(Mesi se lako i jako lepo). Ostavimo pokriveno preko noći u frižideru da odstoji.
( *U originalu je pisalo da bude podeljeno na loptice al ja sam samo prvi put delila a posle videla da mu i onako ucelo ništa ne fali…
** Jedna čaterka ,,preko bare” je ostavljala testo na 2-3 sata na sobnoj temperaturi pa posle mesila.Rekla da je da se razvijalo super i verujem da je bilo tako…Vi kako hoćete! ).

3.Od odležanog testa otkidamo loptice i razvijamo kore.Ja to radim na pek-papiru pomažući se brašnom. Razvijete oklagijom na nekih 3-4 cm od rubova a posle prstima i dlanovima otapkate testo tik do rubova.
… ili ovako kao ,,Jogi-O” (I ta čaterka je tako radila.,,Namerno” se razvuče veća korica pa posle položi na papir i iseče se kora okolo…).
Testo je bo-žan-stve-no!!! Mekano kao duuuša…elastično kao omekšala žvaka…razvlači se do u nedogled…..Maltene ,,nepokidivo”(naravno da može da se iskida ali ne tako lako…) :)))

4.Spremili smo ,,šatorče” za pečene korice. Obavezno tek kad ste razvili sve kore tad pristupate pečenju korica.Nemoguće brzo se peku.

5.Pečemo korice.Ja sam moje(u onoj rupi od rerne)pekla na 200 st.C oko 4-5 min.Čim se stvore plikčići.
Ovo sad je neko manje kvalitetno brašno od zaliha koje sam nakupila preko leta kupujući za moju mini-pekaricu(pa nije bilo dobro) i moram da ga utopim u ,,ručno” mešenje.Inače od odličnog brašna prave se ogromni mekani plikovi pa vi ako hoćete bušite ih tokom pečenja, ili korice pre pečenja…ja nisam ni jedno ni drugo. :))))

6.Pečene korice sa sve hartijom ređamo u šatorče i dobro pokrijemo da se tako ohlade.Sad nisam,ali ipak je bolje da se pritisnu nečim da budu baš ravne.

7.FIL:Da provri voda sa šećerom.Onda dodajemo margarin i kad se istopi dodajemo vanilu i ml.orahe.Ne kuvamo više.Fil treba da miriše na blago poparene orahe a ne da ima oštar miris na pečene orahe kao kod baklave.
Na slici je prikazan ,,plana rada”filovanja ,,Rozenke”. Fil treba da je baš takav…redak i čorbuljav pa tom orahovom čorbicom mackamo kore. :))))
Korice je bolje prelivati vrelim filom pa ako se ima mnogo korica,malo opet zagrejte fil ali da ne bude prekuvan i da se ne umirišu jako orasi.
Ukupan utisak posle treba da bude izgledom nežna torta pa samim tim i blag ukus poparenih oraha.

8.Nafilovana torta.Htela sam nešto da izvedem sa poslednjom koricom pa mi pukla malo.Nije da su baš skroz tvrde ali nisu ni elastične kao što sam mislila. :)))
Sad,opet vratite takvu tortu u ,,šatorče” , obavezno pritisnete nečim(kod mene je poslužavnik pa odozgo dve enciklopedije),i neka tako odstoji bar jedan dan u frižideru.(Može i dva-tri,ako vam zgodno).

9.Glazura: Prvo stavimo vodu u džezvicu na ringlu;treba nam ključala voda za dodavanje. A ovamo u metalnoj posudici spremimo šećer u prahu,parčence margarina,crveni ekstrakt(moj je sa ukusom maline) ili običnu crvenu boju,ulje i limuntus.
(Nekih sto grama šećera ostavite sa strane da dodajete ako vam je fondant baš redak.Da ne napravite brdo fondana dodavajući još dosta prah-šećera jer ste sipali previše vode…)
Sipnemo oko 1/3 vode.Metlicom mešamo dok ne vidimo da je skroz upilo i tek onda dodajemo još malo vode(možda nam neće ni trebati sva voda..a kašika-dve viška vode i eto nam da moramo da dodajemo bar još 100 gr.šećera u prahu).
Ako se šećer sav istopio a vi i dalje vidite gromuljice od margarina,stavite posudu(zato treba metalna) na smlačenu ringlu da i te grudvice margarina nestanu.
Onda mešamo,mešamo….fondan se brzo hladi i kad počnu da se ocrtavaju reljefčići onda prelijemo tortu.

10.Onaj postupak pravljena glazure izgleda jako strašan a ustvari,jako se brzo umuti.Važno je samo da ne preterate sa sipanjem prevelike količine vode.Sipkajte po malo…prvi put oko trećine a posle po oko 3-4 kašike.A između mešanje,mešanje,mešanje…

11.
Prelili smo tortu.Nekih pola sata da postoji i onda možemo vlažnim nožem da opsečemo one neravne krajeve.

12.
Ovako opsečemo! Ujedno vidite i one konac-korice koje nisu moja zasluga nego ovog božanstvenog recepta. :))))

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *